Zwyczaj obchodzenia urodzin

Zwyczaj ten na tyle silnie zakorzenił się w naszej kulturze, że mogłoby się wydawać, iż owa tradycja, towarzyszyła nam od zawsze.

Urodziny to wyjątkowe święto, na które wszyscy z utęsknieniem czekamy. Zwyczaj ten na tyle silnie zakorzenił się w naszej kulturze, że mogłoby się wydawać, iż owa tradycja, towarzyszyła nam od zawsze. Geneza świętowania urodzin jest jednak nieco bardziej złożona.

Dawniej, kiedy człowiek pierwotny nie miał możliwości śledzenia i znakowania czasu, refleksja nad rocznicą urodzenia danej osoby, praktycznie nie występowała. Oczywiście zdawano sobie sprawę z upływu czasu, jednak nie wyznaczano dla niego żadnej miary. Dopiero starożytne ludy w oparciu o obserwację cyklów księżyca zaczęły zwracać wagę na zmieniające się pory roku, oraz swego rodzaju powtarzalność, która pociągnęła ich do dostrzeżenia zmian w upływie czasu. W tym momencie zaczyna się początek historii urodzin.

W czasach starożytnych zwyczaj świętowania był niezwykle rzadkim, przypisanym tylko określonym osobom w państwie. Jedynie królowie i członkowie królewskiej rodziny byli godnymi celebrowania swoich urodzin. Pewne zmiany wprowadziło udoskonalenie kalendarza przez Egipcjan, który nazywał poszczególne dni tygodnia na cześć różnych bogów. Możliwe się stało zatem określenie dokładnej daty swoich urodzin.

W starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie i Persji obchodzono urodziny bogów, królów i szlachty. Wprowadzenie kalendarza egipskiego wiązało się z astrologią i wróżbami. Utrzymanie zwyczaju obchodzenia urodzin było, więc w czasach starożytnych bardzo istotne, ze względu na fakt, że data czyjegoś urodzenia była bezpośrednio podporządkowana określonemu horoskopowi.