Urodziny – wyjątkowy dzień

Zwyczaj świętowania urodzin wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie to wierzono, że każdy mężczyzna rodząc się otrzymuje swojego duchowego towarzysza- półboga  nazwanego Geniuszem. On to troszczył się, o płodność i powodzenie w życiu swojego podopiecznego. Dlatego też każdy mężczyzna w dniu urodzin składał mu prezent w dowód swojej wdzięczności.

Zwyczaj ten dość szybko przeniknął do kultury chrześcijańskiej, a świętowanie urodzin jest wyrazem wdzięczności za życie.  Dlatego też w Kościele Katolickim, szczególnie z okazji jubileuszy przyjął się zwyczaj odprawiania mszy dziękczynnych.Najhuczniej zaś w wśród chrześcijan na całym odprawia się pamiątkę narodzenia Jezusa zwane Świętem Bożego Narodzenia.

I choć  zazwyczaj w Polsce raczej jest  popularniejsze świętowanie imienin, to tradycja urodzinowej zabawy nie zanikła. Jest ona szczególnie żywa i ważna dla mieszkańców Górnego Śląska, którzy nie wyobrażają sobie aby w dniu swoich urodzin nie spotkać się z rodziną i znajomymi na wspólnym świętowaniu.

Ważne Jubileusze

Są takie rocznice urodzin, które świętują wszyscy, nawet ci, którzy deklarują się jako zwolennicy imienin. Tymi wyjątkowymi rocznicami jest 1 rok, 18 lat, 50 lat i 75 lat… uznaje się je za przełomowe wydarzenia w życiu każdego człowieka, które  warto zaznaczyć jak również podziękować za wszystkie dobre chwile dotychczasowego życia.

Jak świętujemy urodziny?

Urodziny zazwyczaj świętuje się na przyjęciach. Nadal w większości domów odprawiane są one w domu, jednak co raz częściej wybiera się różnego rodzaju lokale czy restauracje.

Obowiązkowych elementem każdych urodzin są życzenia, które często przesyłane są w firmie życzeń pocztą lub za pomocą smsa. Często również  w formie telefonicznej. Jest to miły zwyczaj, za pomocą którego można pokazać danej osobie sympatię do niej i to, że życzymy Jej wszystkiego dobrego.

Urodziny to również prezenty, które otrzymuje solenizant, a które dostosowane sa do jego indywidualnych potrzeb i wyrażają wdzięczność danej osobie.  Obowiązkowym elementem przyjęcia urodzinowego- szczególnie tego, gdy świętuję się znaczące rocznice- jest tort ze świeczkami oraz głośne „sto lat” śpiewane w ramach toastu.